poniedziałek, 12 października 2015

Tajemnicze choroby: Wścieklizna | MEDYCYNA, CHOROBY

Gdy byłem mały pamiętam jak ojciec opowiedział mi historię z wścieklizną w tle. W mojej pamięci przewijają się objawy wymienione wtedy jak agresja, światłowstręt, wodowstręt i inne. Ugryzienie przez zwierze chore na wściekliznę nadal jednak było dla mnie tematem tabu.

Czym więc jest wścieklizna?

Wścieklizna to choroba wirusowa, zakaźna, bardzo niebezpieczna i prowadząca do śmierci. Główną przyczyną śmierci jest najczęściej niewydolność oddechowa. Choroba ta może być przenoszona na człowieka w wyniku zakażenia powstałego przez ugryzienie chorego zwierzęcia. Według WHO rocznie na wściekliznę ginie ok. 60 tyś ludzi na ziemi. Drogi zakażenia od najczęściej występującej "przez pokąsanie", od poślinienia a nawet do zakażenia drogą kropelkową przez areozole wydzielające się z odchodów nietoperzy. Wścieklizna często nazywana jest wodowstrętem - jednym z objawów wścieklizny jest skurcz mimowolny mięśni na widok wody czy nawet na sam dźwięk przepływający.

W przebiegu choroby możemy wyróżnić dwa rodzaje:
- postać gwałtowną
- postać cichą.

Początkowe objawy  mogą przybierać postać neurologiczną, jak mrowienie kończyn, ból w okolicy potylicy rzadziej, halucynacje, torsje i konwulsje. Następnie występuje brak wrażliwości na bodźce bólowe, pojawia się agresja, nadmierne pobudzenie, podrażnienie. Śmierć następuje po ok. tygodniu od wystąpienia ostrych objawów choroby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz