niedziela, 23 marca 2014

Cela więzienna - czyli jak poradzić sobie na dołku

przykładowa cela aresztu śledczego
Prawdziwy mężczyzna prędzej czy później znajdzie się na dołku. To tak samo jak żołnierz bez karabinu czy kuchnia babci bez tłustoczwartkowych pączków. W nowej sytuacji trzeba umieć się znaleźć a poradnik może służyć w poczynieniu pewnych przygotowań.

Papierosy

Osoby palące muszą być świadome, że w areszcie nie ma sklepu, kantyny a prośba o jednego papierosa do strażnika mija się z celem. Warto mieć przy sobie większą ilość papierosów na wypadek zadołkowania i 24 godzinnego pobytu w areszcie śledczym.

Wybranie pryczy i koca

Przy osadzaniu pierwszą czynnością przed wejściem do celi jest wybranie koca. Na tą czynność nie mamy zbyt dużo czasu, więc już przy samym wejściu do magazynu rozglądajmy się bacznie a ruchy niech będą powolne dodając nam cennych sekund. Koce znajdujące się w mniej dostępnych miejscach mogą być lepsze z racji rzadkiego ich wyboru, a grubość paczki z kocami może zapewnić nam ciepły nocleg. Jeśli posiadamy to szczęście i łóżka w celi są niezajęte mamy prawo do wyboru własnego legowiska. Sprawa "przy oknie czy nie" odpada z racji wysoko położonego ujścia okiennego, ale aspekt przy kaloryferze jest jak najbardziej na miejscu. Sprawdźmy miękkość materacy, robiąc rytmiczne podskoki w pozycji siedzącej. Po wyborze naszego kącika możemy przejść do przeczytania regulaminu. Tam czarno na białym wyszczególnione są nasze prawa i obowiązki co pozwoli nam się na dostosowanie do panujących tu reguł.

Załatwianie potrzeb fizjologicznych

W większości cel aresztowych nie ma węzła sanitarnego. Toalety i natryski znajdują się w oddzielnej części a skorzystanie z tego miejsca wiąże się z prośbą do strażnika o otwarcie drzwi. Proponuję skrzętne przemyślenie sprawę mycia, sikania i ... , aby noc była spokojna a pęcherz nie dawał się we znaki.

Widok przez okno

Na okiennicach znajdują się kraty na wypadek niekontrolowanych ruchów osadzonych, jednak powstałe wolne krateczki dają pole do popisu. Jeśli areszt znajduje się w strefie zalesionej mamy szansę na ujrzenie koron drzewnych a lazurowe niebo może umilić nam pobyt. Gorszą sytuację mają areszty znajdujące się w betonowym otoczeniu, wtedy pozostaje tylko moc własnej wyobraźni.

Posiłki

Aby żyć trzeba jeść i to zapewnia się osadzonemu zgodnie z jego fundamentalnym prawem do życia. Posiłki przynoszone są do cel o określonych porach, porcje są znaczne a napój herbaciany delikatnie podkreśla smak potraw. Czasami po powtórnym przyjściu strażnika możemy liczyć na dolewkę, a dodatkowa kromka chleba lubi się zdarzyć. Jednym słowem posiłki są posilające, a napoje wystarczające do przeżycia.

3 komentarze:

  1. W niektórych aresztach nie można w ogóle palić.

    OdpowiedzUsuń
  2. ty baranie co piszesz, ze prawdziwy mezczyzna sie musi znalezc na dolku, sam bylem dwa razy, ale kurwa to nie jest kwintesencja meskosci, ty kurwa idioto, a sam pewnie nie byles ani razu do tego ty baranie, jestes kurwa pajacem i tyle.

    OdpowiedzUsuń
  3. kurwa znajde cie, odpale i pojde na ten twoj dolek, potem na areszt trzymiesieczny a potem na dozywocie. ty kurwo.

    OdpowiedzUsuń